Scientific Committee


•     Alphose Zingoni, University of Cape Town, South Africa
•     Alfredo E. Huespe, Universidad Nacional del Litoral, Argentina
•     Antonio R. Marí, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
•     Bassam Izzuddin, Imperial College, London, UK
•     Ben Young, University of Hong Kong, China
•     Benny Suryanto, Heriot-Watt University, Scotland, UK
•     Carlos Mota Soares, Technical Superior Institute, Portugal
•     Chee Wah Lim, City University of Hong Kong, China
•     Chengbin Du, Hohai University, China
•     Dan Frangopol, Lehigh University, Bethlehem, Pennsylvania, USA
•     Eduardo Júlio, Technical Superior Institute, Portugal
•     Ekkehard Ramm, Universität Stuttgart, Germany
•     Erasmo Carrera, RMIT University, Melbourne, Australia
•     Eugenio Oñate, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
•     Farhad Ansari, University of Illinois, Chicago, USA
•     Geert De Schutter, University of Gent, Belgium
•     Gilles Pijaudier-Cabot, University of Pau, France
•     Guido De Roeck, University of Leuven, Belgium
•     Günter Hofstetter, University of Innsbruck, Austria
•     Herbert Mang, Vienna University of Technology, Austria
•     Hugo Corres Peiretti, FHECOR, Madrid, Spain
•     Jan Rots, Delft University of Technology, Netherlands
•     Jian-Fei Chen, Queen’s University, Belfast, UK
•     Jie Yang, RMIT University, Melbourne, Australia
•     Jin- Guang Teng, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong, China
•     José Aguiar, Faculty of Architecture, University of Lisbon
•     Jose M. Adam, Universitat Politècnica de València, Spain
•     Koichi Maekawa, University of Tokyo, Japan
•     Kristof de Wilder, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
•     Luís Costa Neves, University of Coimbra, Portugal
•     Luís Cotrim Mateus, Faculty of Architecture, University of Lisbon
•     Maria Cecilia A. T. da Silva, School of Civil Engineering, Campinas, Brazil
•     Mark Bradford, University of New South Wales, Sydney, Australia
•     Masoud Motavalli, Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, Dübendorf, Switzerland
•     Massimo Fragiacomo, University of Sassari, Italy
•     Miguel Cervera, Universitat  Politècnica de Catalunya, Spain
•     Paulo Lourenço, University of Minho, Portugal
•     Pedro Dias Simão, University of Coimbra, Portugal
•     Polat Gülkan, Cankaya University, Ankara, Turkey
•     Raimundo M. Silva, University of Coimbra, Portugal
•     Roman Lackner, Leopold-Franzens-Universität, Innsbruck, Austria
•     Romeu Vicente, University of AveiroPortugal
•     Siu-Lai Chan, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong, China
•     Thanasis Triantafillou, University of Patras, Greece
•     Vitor Dias da Silva, University of Coimbra, Portugal
•     Yong Yuan, Tongji University, Shanghai, China
•     Yu Bai, Monash University, Clayton, Austrália

List to be completed